Admin
Administrator
Dołączył: 27 Mar 2013
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Lublin
|
Wysłany: Śro 17:13, 27 Mar 2013 Temat postu: Groty, rurki i inne akcesoria w rozmnażaniu zbrojników. |
|
|
Groty, rurki i inne akcesoria w rozmnażaniu zbrojników.
Moja przygoda ze zbrojnikami zaczęła się jakieś 25 lat temu parę dni po moich urodzinach. Wówczas dostałem od Taty akwarium 192L dopasowane do regału jaki miałem w pokoju. Owo akwarium posiadam do dziś gdzie pływają ryby mojej córki.
Zaraz po urodzinach mój ojciec przyniósł mi pierwsze zbrojniki niebieskie od swojego kolegi z pracy by ozdobiły akwarium i zjadały glony.
Ów kolega nie pamiętam już jego imienia rozmnażał glonojady w rurkach PCV ustawionych poziomo w akwarium.
Taką właśnie rutkę dostałem do rozmnażania. Szczerze mówiąc nigdy w takiej rurce PCV nie rozmnożyłem zbrojnika L przykre ale szczere.
W sklepie zoologicznym obok moich dziadków zobaczyłem że glonojady siedziały w grocie zrobionej ze skorupy orzecha kokosowego.
Taką grotę zrobiliśmy kupując orzech kokosowy. Przecięliśmy go wzdłuż a końcówkę odcięliśmy tworząc wejście o wymiarach około 4cm. Następnie zjedliśmy miąższ a skorupkę wrzuciłem z tatą do garnka z wrzątkiem.
Po wyjęciu krotkę przykleiliśmy do prostokąta ze szkła. To była pierwsza grota w jakiej uzyskałem tarło L144.
Kolor groty ma wielkie znaczenie. Zbrojniki wycierają się w grotach o kolorach pomarańczowych lub brązowych co przetestowałem przez ładne parę lat.
Oprócz kokosów i rurek PCV do rozmnażania stosujemy doniczki ceramiczne lub gliniane. Sam do dnia dzisiejszego stosuję właśnie doniczki do rozmnażania zbrojnika niebieskiego. Kolor doniczka musi być pomarańczowy lub brązowa nie wiem do końca czym jest to uwarunkowane ale żółte, zielone lub czerwone donice są omijane przez zbrojnika niebieskiego. Zrobiłem testy wstawiając do 100L akwarium 5 donic różnych wyżej wspomnianych kolorów. Do akwarium wpuściłem około 15samców i 15samic. Wszystkie osobniki kierowały się do doniczki pomarańczowej i brązowej. Pozostałe kolory były omijane i żaden glonojad do niej nie wszedł. To doświadczenie pokazało preferencje glonojadów L144. Do dziś używam donic z wyciętymi otworami do rozmnażania zbrojnika niebieskiego. Samce tego gatunku nawet duże całkowicie mieszczą się w środku a jednorazowo dorosły samiec może wytrzeć od jednej do trzynastu samic. Zazwyczaj w donicy po tarle znajduję od 1-13kokonów średnio 1-6.
Teraz o grotach glinianych stosowanych u zbrojników zwanych Lkami.
Zbrojniki są różnej wielkości i różnej budowy i dlatego należy dobrać grotę do wielkości naszego milusińskiego. Przy hypoancistrusach które są mniejsze bo max wielkości to 13cm groty mają max długości 15cm. Kolor brąz lub pomarańcz. Uważam że groty są rewelacyjne ponieważ zbrojniki typu L201, L46, L129, L 213, L 66, L199, L204, L103, L104 , L134, L147 składają od kilku do kilkudziesięciu jajek podczas tarła. U mniejszych gatunków ilość ikry waha się od 1-20 ziaren. Większe zbrojniki maksymalnie składają 60ziaren ikry.
W grocie łatwo można dojrzeć zapalając lampkę czy w środku znajduje się ikra. Dwa ikra w grocie nie jest narażona na światło a samiec łatwo może obronić kokon oraz łatwo wachlować jaja. Grotę łatwo przełożyć do inkubatora. Zalet grot jest bardzo dużo więc je bardzo polecam.
Osobiście mam ich około 100szt w akwariach i każdej broni jakiś samczyk.
To tyle na dziś – dobrej zabawy w rozmnażaniu zbrojników.
Na wszelkie dodatkowe pytania odpowiem na stronie FB sklepu Gruba Ryba
Jakiekolwiek upublicznianie tego artykułu w całości lub w jego fragmentach bez mojej zgody jest łamaniem praw autorskich!!!
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Śro 17:34, 27 Mar 2013, w całości zmieniany 1 raz
|
|