Admin
Administrator
Dołączył: 27 Mar 2013
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Lublin
|
Wysłany: Pią 12:37, 29 Mar 2013 Temat postu: Parę słów o wodzie |
|
|
Woda to substancja mokra w której żołnierz nie jest się wstanie okopać
A na poważnie zaczynamy kompendium wiedzy podstawowej.
Woda jest najważniejszym czynnikiem warunkującym dobrze funkcjonujące akwarium i stymulującym tarło zbrojników.
Zanim zacznę dokładniej wgłębiać się w temat przypomnę tylko że zbrojnik zbrojnikowi nie równy i w naturze mamy około 600gatunków jak nie więcej tych fenomenalnie ciekawych ryb. Większość występuje w Ameryce Południowej w dorzeczach Amazonki jak również i w jej biegu. Odmienność środowisk w jakich występują zbrojniki jest ogromna i trzeba pamiętać zakładając akwarium pod jaki gatunek je zakładamy.
Zbrojniki żyją zarówno w wodach bardzo miękkich jak i w wodach twardych lecz jedna cecha jest wspólna dla wszystkich zbrojników. W Amazonii pada więc wszystkie zbrojniki potrzebują częstych podmian wody nie wspominając pory deszczowej która zaczyna się od końca marca do końca sierpnia o ile dobrze pamiętam
Średnie opady roczne w Amazonii to około 4m wody na metr kwadratowy na rok więc jest mokro dość
No dobra a teraz trochę chemii.
Twardość wody czyli twardość ogólna to suma twardości węglanowej i niewęglanowej. Mierzona jest w różnych skalach ale w akwarystyce jest najczęściej określana stopniami angielskimi GH lub niemieckimi dH
Twardość węglanowa zwana też przemijającą spowodowana jest obecnością kwaśnych węglanów wapnia i magnezu. Twardość tę można usunąć przez zagotowanie wody. Natomiast twardość niewęglanowa (Tn) spowodowana jest zawartością w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.
Podział wód za względu na twardość:
Lp. Stopień twardości wody
1 Woda bardzo miękka < 5,6 GH
2 Woda miękka 5,6 - 11,2 GH
3 Woda średnio-twarda 11,2 - 19,6 GH
4 Woda twarda 19,6 - 30,8 GH
5 Woda bardzo twarda > 30,8 GH
opracowanie tabeli Opracowanie mgr inż. Tomasz Biszof
No dobra ale co ma twardość do hodowli zbrojników czy innych ryb? Bo pewnie wielu z was zada takie pytanie. Odpowiadam najprościej jak się tylko da. Zbrojniki zazwyczaj zamieszkują wody miękkie i lekko kwaśne. Powtarzam zazwyczaj bo są od tego odstępstwa. W skład twardości węglanowej wchodzą pierwiastki : Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Cl-, SO42- i HCO3- oraz NH4+, NO2-, NO3-, Fe2+, Al3+. Im większa Ilość tych składników w wodzie to będziemy mieć wyższy odczyn czyli pH
Teraz odkryliśmy małą zależność czyli im niższe pH tym GH spada
Ok to jak się pozbyć twardości ogólnej??? to drugie wasze pytanie a więc odpowiadam.
Metod jest wiele a u zarania akwarystyki (wiem stary jestem jak pamiętam takie rzeczy ale się przyznaję że prawie 31lat samej praktyki akwarystycznej to sporo dość ) było gotowanie wody w garneczkach wody oraz zbieranie tzw deszczówki ( sam się dziwię może wówczas środowisko nie było tak skażone?)
Gotowanie czyli obróbka termiczna wody częściowo tylko ją zmiękcza ponieważ część substancji nie wytrąci się z wody w postaci znanego nam białego osadu zwanego kamieniem.
Kolejna metoda fizykochemiczna polega na zastosowaniu jonitów przez które przepuszczamy powoli wodę. Osobiście stosowałem dawno temu Kationit przez który przelatywała woda z kranu i uzyskiwałem wodę zmiękczoną do hodowli. Teraz to mam retrospekcję jak to dawno było.
Kolejna metoda to użycie destylatora - który całkowicie odmineralizowuje nam wodę.
Oraz ostatnia najbardziej rozpowszechniona filtry RO które działają podobnie jak destylator z tym że nie potrzebują prądu.
Tak więc uzyskaliśmy już wodę miękką. Tu też wspomnę że im mniej makroelementów w wodzie tym tzw sorpcja wody jest mniejsza. tak na nasz język = czyli mniej musimy użyć kwasu by uzyskać odpowiedni odczyn czyli pH.
Taka woda czyli miękka od 0-10 GH o pH zazwyczaj 6,2-7,6 nadaje się w 100% na hodowlę zbrojników oczywiście wyjątki są od tej reguły.
Ok to teraz o Twardości niewęglanowej
Jaki ona ma wpływ na ryby?
A więc jedziemy z tematem Twardość ta spowodowana jest głównie przez sole wapnia i magnezu oraz chlorki. Twardość ta często wpływa na bielenie ikry. Jest ona niemierzalna i liczymy ją różnicą między twardością ogólną a węglanową. Nie będę bardziej rozpisywał się naten temat bo bólu głowy dostaniecie Tak czy owak jest ważna i już. No i czym mniejsza tym lepiej
Dobra odczyn, twardość opisana więc czas zabrać się za temperaturę.
Jaj nie będę robić więc wiemy wszyscy że w Europie mierzymy temperaturę w Celsjuszach.
Temperatura to ważny czynnik wpływający na rozwój, apetyt, metabolizm, rozkład substancji organicznej a również na mnożenie się zbrojników.
Oczywiście każdy zbrojnik lubi inne ciepełko tak więc nie będę opisywać gatunków i ich upodobań ale ogólnie wspomnę ,że temperatura przy hodowli i tym samym do mnożenia glonusiów to przedział między 22-32C
Czym wyższa temperatura tym metabolizm organizmów szybszy a co za tym idzie - więcej muszą zjadać.
W cieplejszej wodzie spada też ilość tlenu tak więc zawsze musi być dodatkowo podłączony w akwarium brzęczyk z kostkami napowietrzającymi.
Tlen w wodzie - przyspiesza rozpad substancji organicznej w procesie utleniania - dobry wpływ no i pamiętać trzeba że czym więcej tlenu to lepiej.
Wstępnie o wodzie to tyle w razie co wybaczcie bo tradycyjnie wieczorkiem piwko musi być
Post został pochwalony 0 razy
|
|